Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 726 komentarzy

Patriotyzm

Tezeusz - "Patriotą się jest lub się bywa. Bywają ci, dla których dobro własne jest ważniejsze od ojczyzny" - Witold Pilecki wiosna 1938r.

Polacy bili się jak tygrysy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polacy o swoich bohaterskich czynach nie zwykli publicznie dyskutować. Skupiają się oni głównie na pokazywaniu swoich słabości, wad i przywar. A jak bohaterski naród Polski oceniają przyjaciele i wrogowie?

Zamiast wstępu

Sytuacja polityczna i militarna, obserwowana w ostatnim czasie, głównie na wschodzie Ukrainy i powstałe realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, spowodowało dyskusje na temat naszego potencjału obronnego, ale głównie odpowiedzi na pytanie – czy się obronimy, jacy tak naprawdę jako naród jesteśmy na polu walki itp.

Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych związanych z tym tematem, w przeszłości dokonali nasi partnerzy i wrogowie. A jak oceniali oni żołnierza Polskiego na podstawie kilku losowo wybranych wypowiedzi - przeczytajcie sami.

„Dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych” - Bonaparte

Podczas trwania kampanii hiszpańskiej w 1808 r., w czasie walk i obawie przełamania obrony wąskiego przejścia dla armii Napoleona w wąwozie Somosierra, jeden z podwładnych Napoleona, gen. Montbrun, stwierdził:„ Zadanie niemożliwe – zostawcie to Polakom!”. Gdy Polscy szwoleżerowie Somosierrę zdobyli, sam Napoleon, zdejmując kapelusz przed polskimi żołnierzami stwierdził„ Cześć najdzielniejszym z dzielnych!”

W czasie trwania II wojny światowej wrogowie i alianci docenili bohaterstwo i heroiczną walkę żołnierza Polskiego. Oto kilka przykładów wypowiedzi i ocen:

Generał von der Leppe, zimą 1942 r., na odprawie w dowództwie w Berlinie, w czasie analizy dotychczasowych działań wojennych, stwierdził „Wojna jest łatwa, nikt się specjalnie nie broni, każda bitwa jest z góry wygrana, tylko Polacy bronili się jak lwy, oni bili się jak lwy!”

Generał Erich von Bach składając meldunek przełożonym o postępie walk w czasie trwania Powstania Warszawskiego w 1944 r. stwierdził „Wczoraj rano zaczął się atak na południową część Śródmieścia, niestety nie posuwa się dobrze. Polacy walczą jak bohaterowie!”

Niemiecki Sztab Generalny Wojsk Lądowych w latach 1939-1945, w swoich raportach i analizach o przeciwnikach pisał :”Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas wojny w Europie, jest to jedyny naród w Europie, który łączy w sobie wysoką inteligencję niesłychany spryt i ogromną zdolność przetrwania wyrabiając sobie rozsądek życiowy nigdzie nie spotykany. Pod dobrym dowódcą, Polak jest najdzielniejszy z dzielnych, brawurowy, niewymagający, chętny i twardy w walce, lepszy w natarciu niż w obronie”.

„Trzy kompanie atakujące nie dają radę kilku Polakom” - Generał Eberhardt – Westerplatte

W 1939 r., w czasie walk o Westerplatte, Generał Eberhardt tak meldował do Berlina:

„ Jesteśmy zaskoczeni dzielnością Polaków, walczą jak zranione Lwy, nawet trzy moje kompanie nie dają rady kilku Polakom. Potrzebujemy wsparcia z powietrza atakujemy w sile 4000 ludzi i 60 samolotów przeciwko mam 225 Polaków”.

„Polacy nacierają z tak ogromnym uporem, a ich dzielność budzi wręcz paniczny strach” - Dowódca SS Leibstandarte Sepp Dietrich

16 września 1939 r. w walkach o Łódź, gen. brygady Hans Felber oraz Dowódca SS Leibstandarte Sepp Dietrich stwierdzili, że „Polacy nacierają z tak ogromnym uporem, a ich dzielność budzi wręcz paniczny strach wśród moich żołnierzy –Polacy są jak atakujące stadem wygłodniałe lwy”, „Kto by zechciał zakwestionować dzielność tych polskich jednostek, powiedziałby nieprawdę”

„Polacy walczący o Monte Cassino pokazali, że są najlepszymi wojownikami wśród wszystkich armiach alianckich”
- brytyjski historyk Peter Caddick- Adams

Stalin dowiedziawszy się o polskim zwycięstwie pod Monte Cassino, jak podają źródła, wpadł w furię, bo wiedział, że ten triumf podniesie ducha Polaków i zaprzeczy kłamstwom sowieckiej propagandy.

Brytyjski historyk Peter Caddick - Adams opisuje w swoich publikacjach mi.in, że„Kluczowe znaczenie dla zwycięstwa nad wojskami III Rzeszy w bitwie o Monte Cassino miał udział 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To Polskie zwycięstwo przypieczętowało klęskę Niemiec i Włoch w II wojnie światowej”.

Generał Harold Alexander tak ocenił żołnierzy Polskich: „Polacy walczyli honorowo - nienawidzili Niemców, ale jednak brali jeńców do niewoli czego nie robili Francuzi i Hindusi”.

 „Polacy bili się jak tygrysy, a gdy zabrakło im amunicji na pięści, na bagnety nawet uderzali kamieniami” - gen. Albert Kesselring

Polscy żołnierze Brygady Karpackiej bili się z takim heroizmem z Niemcami, że docenił to gen. Albert Kesselring, składając raport do swego dowództwa z walk, tak je relacjonował: „Polacy bili się jak tygrysy, a gdy zabrakło im amunicji walczyli na pięści, na bagnety nawet uderzali kamieniami. Takie męstwo zadziwiało wielokrotnie przewyższających nacierających żołnierzy Niemieckich”

Gen. Mark Clark z 5 Armii amerykańskiej, mając obsesję na punkcie własnego wizerunku, starał się porównywać do najlepiej ocenianych żołnierzy w czasie II wojny światowej. Znany był z tego, że także starał się przyrównywać do najbardziej bohaterskich żołnierzy twierdził on iż:„Polacy najciężej doświadczeni przez wojnę i podwójną okupację Niemiec i ZSRR, są niezwyciężeni swoim duchem bojowym”.

Niemiecki feldmarszałek, Erich von Manstein, w swojej książce „Stracone zwycięstwa”, nie szczędził pochwał polskim żołnierzom, pisząc m.in. „Polacy walczyli z wielką odwagą i ogromną determinacją by wytrwać nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach”.

Podsumowanie

We współczesnych operacjach wojskowych, takich jak te w byłej Jugosławii, Iraku czy Afganistanie, żołnierz Polski był ze wszystkich tam działających, według dostępnych źródeł wojskowych, oceniany najwyżej, co może być niewątpliwie analogią do historycznych działań i walk o narodowe wyzwolenie.

Niech determinacja, waleczność i patriotyzm żołnierza Polskiego, będące dawniej i dzisiaj, będzie wyraźnym sygnałem i ostrzeżeniem dla tych, którzy z pychą głoszą, że w trzy dni chcą zdobyć Warszawę.


KOMENTARZE

 • Dla wrogpów Polski będzie to cierń w oku
  Dla wrogów Polski materiał ten odbije się czkawką.
 • Polski żołnierz
  w Afganistanie i Iraku był agresorem i zeszmacił polski mundur.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:57:47
  Twoja subiektywna opinia i tyle !
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:57:47
  Mundur Polski zeszmacili ci z NKWD, skur...... z sierpem i młotem udawających Polaków będąc ich mordercami.
 • @Tezeusz 20:02:01
  NKWD chodziło w polskich mundurach? Nie wiedziałem.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:10:09
  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBo%C5%82nierze_Armii_Czerwonej_i_Armii_Radzieckiej_w_ludowym_Wojsku_Polskim
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:10:09
  https://historia.org.pl/2014/08/18/sowieci-w-polskiej-armii/
 • @Tezeusz 20:15:39
  Jak słusznie zauważyłeś to byli sowieci i my wtedy g...o mogliśmy zrobić bo nas "sojusznicy" sprzedali Stalinowi jak krowę. W Afganistanie i Iraku to są Polacy, którzy służą największym bandytom na świecie. A podobno Polska jest "wolna i suwerenna".
  Widzisz różnicę?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:27:26
  Bandyci czyli Państwo Islamskie.o tym piszesz rozumiem
 • @Tezeusz 20:37:07
  Nie, najwięksi bandyci to uSSrael, to zresztą oni wymyślili to całe państwo islamskie", wyposażyli, szkolili, leczyli i udawali, że z nimi walczą.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:42:00
  Nie znam takiego państwa nie istnieje to jakaś fantazja
 • @Tezeusz 20:45:11
  To się doucz bo twoja ignorancja poraża.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:59:45
  Raczej twoja.
 • @Tezeusz 20:00:48
  Obiejtywna, bo polscy najemnicy byli tam najeźdźcami. I nie ma co się chwalić strzelaniem do pastuchów
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:10:09
  Dla niego historia to terra incognita. Tylko haggady, zresztą słabe.
 • @Tezeusz 20:37:07
  W Afganistanie nasi strzelali do ISIS? Zresztą, tworu utworzonego przez USA. Zdjęcia "kalifa" z McCainem widziałeś? A talibowie to głównie Pasztuni i w zasadzie ruch narodowy, a nie uniwersalny islam.
 • W pewnym stopniu masz rację
  Patrząc na to z punktu widzenia historii jesteśmy naiwnymi bohaterami. Napoleon mówł iż woli "pijnych Polaków", tyle, że nasza mentalność stoi w opozycji z realizmem kultury zachodniej. My walczymy o wolność naszą i waszą, a oni nie będą ginęli za Gdańsk. Ciężko pokazać w naszej historii momenty, gdy odległe sojusze nam służyły. Dziś PiS., przedstawiciel USraela na teren Polski, kolejny raz opiera nasze bezpieczeństwo o dalekie sojusze nie pojmując iż armia amerykańska będzie pilnowała interesu firm USA w Polsce, interesi żydowskich lobnbystów w USA, patrz reakcja ambasadora USA na przepisy ograniczające wolność mediów o kapitale amerykańskim ITI. Jeśli amerykańscy chłopcy zginą za Polskę, gdy wróg napadnie na Polskę, to będzie to śmierć wynikająca z panicznej ucieczki "amerykańskich chłopców" z Polski na wiadomość iż Rosja zaatakowała ziemie Polski.
 • @Tezeusz 19:43:30
  Gdy w Rzymie alianci organizowali 5 czerwca 1944 r. paradę zwycięstwa, jeden z brytyjskich generałów, zapytał Clarka o udział w niej polskich żołnierzy II korpusu, usłyszał w odpowiedzi: „ja tu żadnych Polaków, Greków ani innych straży pożarnych nie potrzebuję”. I to jest fakt Tezeuszu.
 • @Zawisza Niebieski 22:38:43
  A może to czerwoni jak w 1921 będą wiac z Polski aż im gacie posiadają.
 • @maricus 05:21:32
  Ģlupków.na świecie mnogo.
 • @Tezeusz 05:29:42
  Az nasz konstytucję USA? Sojusze z Amerykanami są niepewne i ich żadne umowy tego typu nie wiążą.
 • @Tezeusz 05:29:42
  PiSowcy będą wiać? A fakt, na nich wystarczy byle sierżant sztabowy. A tak naprawdę, to ideologicznie, "Czerwoni" są obecnie na Zachodzie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:42:00
  I teraz fakt historyczny, o którym zapominają polscy kandydaci na szabesgoi.
  Za panowania ZSRR, zmusili polskich żołnierzy do ataku na Czechoslowację. I żołnierz poborowy, ale też zawodowy wyjścia nie miał. Aby osłodzić naszym szwejom i trepom pobyt tam, przyzwalano na drobne rabunki (wódka, jedzenie, itd.). Tamte pokolenie Pepików to nam pamięta. A żołnierzowi radzieckiemu za rabunek groziła czapa.
  I jeszcze krótka wspominka o Ryszardzie Kuklińskim. Szkołę oficerską ukończył ponoć w 1950 roku (wtedy to był chorąży a Kukliński miał ledwie 20 lat). Musiał być bardzo zaufany albo zalegendowany, bo na pewno go sprawdzili. W 1951 był już podporucznikiem, a przypomnę że to był najgorszy i jedyny naprawdę ciemny okres w historii Polski Ludowej. Za Bieruta robił karierę. Jako oficer sztabowy przygotowywał plany ataku na Czechosłowację. Są historycy, którzy twierdzą, że od końca lat 40-tych współpracował z Informacją Wojskową (niczym Kiszczak, z tym że Kiszczak bardziej kochał władzę, a Kukliński pokochał dolary). Nawet przeszedł szkolenie w Woroszyłówce (równocześnie z Kiszczakiem).
  Prof. Wieczorkiewicz rzucił tezą, że Kukliński był podwójnym agentem, co było możliwe, patrząc na jego życiorys i nie jest to rzadkie dla ludzi, żyjących w wiecznym kłamstwie (typowe dla agentów wszelakich). Trochę USA, trochę GRU. A nasze służby być może wypuściły Kuklińskiego świadomie, licząc że władze radzieckie sisę uspokoją z planami.To zaś świadczyłoby o tym, że w tym momencie, wcale nie było bezkrytycznego podporządkowania Moskiwe (jak jest dzisiaj z wasalnością wobec USA).Zresztą, dla Sowietów bylo to też korzystne, bo może zrozumieli, że zabrnęli za daleko, a Amerykanie mogą okazać się nieprzewidywalni.
  Poza tym, Kuklińskiego znaczenie się wyolbrzymia. Nie mógł on znać planów wojennych ZSRR, bo Polacy nie byli do tego dopuszczani. Chyba, że nieoficjalnie jako agent GRU. Za Gierka, Kukliński żył na bardzo wysokiej stopie i nikt go się nie czepiał, a jak zwiał, to ludzie radzieccy nie wyciągnęli żadnych konsekwencji wobec Kiszczaka i Jaruzelskiego.
  I Kukliński przysięgą małżeńską się nie przejmował.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY