Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 726 komentarzy

Patriotyzm

Tezeusz - "Patriotą się jest lub się bywa. Bywają ci, dla których dobro własne jest ważniejsze od ojczyzny" - Witold Pilecki wiosna 1938r.

Szok i niedowierzanie - Wojsko Polskie uderza na III Rzeszę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przez wiele lat Polakom wmawiała propaganda niemiecka później Sowiecka, twierdziła, że jesteśmy słabym narodem, przekupnym a niektóre bitwy II Wojny Światowej udawało im się wygrywać tylko przez przypadek itp.

Wmawiano nam przez pół wieku bzdury.

Przez wiele lat Polakom wmawiała propaganda niemiecka później Sowiecka, twierdziła, że jesteśmy słabym narodem, przekupnym a niektóre bitwy II Wojny Światowej udawało im się wygrywać tylko przez przypadek itp.Takie bzdury i kłamstwa powtarzane przez ponad 50 lat miały swój cel : by osłabić narodową dumę, ducha patriotyzmu celem podporządkowania się okupantom.

A prawda była zupełnie inna. Kto wie,ze we wrześniu 1939 r gdy atakował Polskę agresor posiadający ogromną przewagę techniczną nie mógł złamać oporu obrońców. Żołnierz Polski bronił swojej ojczyzny dłużnej niż potężna Francja.

Kto wie, że właśnie we wrześniu 1939 r.nie tylko Niemcy zaatakowały Polskę ale i Polska przypuściła atak na Niemcy i to z ogromnym powodzeniem co wywołało szok i osłupienie wśród samych butnych Niemców.

Tło wydarzeń.

1 września 1939 r. w Wielkopolsce, w pasie działań armii „Poznań”, nieprzyjaciel nie atakował zgrupowania tych Polskich wojsk. Na odcinku zgrupowania Armii "Poznań", jak podają źródła, działały głównie drugorzędne jednostki niemieckiej Landwehry i Grenschutzu, które niezbyt silnie naciskały na polskie oddziały.

Największą aktywność wojsk Niemieckich odnotowano wówczas w okolicach Leszna, które o godz.5.15 zostało ostrzelane ogniem artylerii. Wkrótce do odpowiedzialnego za obronę tej części granicy gen. bryg. Romana Abrahama, dowódcy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, zaczęły spływać liczne meldunki od podległych mu jednostek. Niemcy opanowali miejscowości Bojanowo, Rydzynę i Rawicz. Jednak tylko nieliczne grupy nieprzyjacielskich wojsk niepokoiły wówczas jednostki Wojska Polskiego głównie piechoty i kawalerii.

Śmiały plan Generała Abrahama.

Generał Abraham cieszący się, jak podają dostępne źródła, opinią bardzo dobrego dowódcy, podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji wypadowej na terytorium wroga. Miała to być to nie tylko akcja militarna - odwet za zbombardowanie Leszna, ale także propagandowa. Polski dowódca zamierzał rozpoznać siły nieprzyjaciela urzutowane na swoim przedpolu. 2 września 1939 r. około godz. 14.00, gen. Abraham wydał rozkaz płk. Władysławowi Wiecierzyńskiemu - dowódcy przydzielonego mu 55. Pułku Piechoty, o przeprowadzeniu wypadu rozpoznawczego na terytorium III Rzeszy, w kierunku na miasteczko Fraustadt (obecnie Wschowa). Dowódca pułku, do wykonania tego zadania, wyznacza 2. kompanię piechoty (3 plutony piechoty) dowodzoną przez kpt. Edmunda Lesisza. Piechotę miał wspierać dodatkowo pluton artylerii w składzie dwóch dział kaliber 75 mm, dowodzony przez kpt. Ludwika Snitko, pluton cekaemów oraz pluton samochodów pancernych wz.34. Siły kpt. Lesisza ubezpieczane były od północy przez pluton kawalerii pod dowództwem ppor. Tadeusza Stryi.

 Ten niewielki oddział liczył 35 ułanów, kilkunastu cyklistów pełniących funkcję łączników, cekaem na taczance i radiostację. Jednostki osłaniające grupę wypadową, od południa prowadził osobiście gen. Roman Abraham. W ich skład wchodził szwadron tankietek TK-3 por. Wacława Chłopika oraz pluton cyklistów por. Zbigniewa Barańskiego Całość ubezpieczana była przez motocykle z erkaemami. Pozycją wyjściową do uderzenia na niemieckie terytorium była wieś Stare Długie. Tam podwieziono autobusami żołnierzy polskiej piechoty. Niestety spóźniały się samochody pancerne i artyleria. Mimo to kpt. Lesisz nie czekał. Około godz. 17.30 podał komendę do ataku.

Graniczne walki.

1. pluton 2. kompanii 55 Pułku Piechoty pod dowództwem por. Stanisława Rybczyńskiego, śmiało i zdecydowaniue zaatakował przejście graniczne pod wsią Geyersdorf (obecnie Dębowa Łęka). W tym samym czasie 2. pluton por. Władysława Konwińskiego zaatakował strażnicę Grenschutzu. Polscy żołnierze zdobywają w śmiałym ataku magazyny broni i amunicji. Polska artyleria zmusiła nieliczne Niemieckie oddziały do wycofania się z linii ataku sił Polskich.

Po zdobyciu miejscowości Geyersdorf, właśnie to miasteczko zostało ostrzelane wcześniej przez polską artylerię w odwecie za niemiecki atak na Leszno, Polskie oddziały zdecydowanie zatrzymały atak Niemców. Oddziały Polskie zniszczyły także kolumnę ok. 80 niemieckich samochodów.

Gen. Abraham uznał, że podstawowy cel akcji został wypełniony. Dalsze posuwanie się Polskich oddziałów w głąb nierozpoznanego terytorium wroga, mogło stanowić zagrożenie dla Polskich oddziałów. Przeprowadzono pomyślnie rozpoznanie i stwierdzono, że z tego kierunku jego brygadzie nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Szok i niedowierzanie.

Wracających po udanej akcji przygranicznej Polskich oddziałów 55 Pułku Piechoty do Leszna, miejscowi zdezorientowani całkowicie wówczas Niemcy, witali transparentami i hitlerowskimi flagami. Niemcy byli w niemałym szoku, gdy zobaczyli, z jakim wojskiem mają do czynienia. Padły strzały, a kilku co bardziej zajadłych demonstrantów aresztowano i odstawiono do Leszna. Wypad Polskich oddziałów na Niemieckie tereny przygraniczne w kampanii 1939 r. miał małe znaczenie pod względem operacyjnym czy nawet taktycznym i nie wpływało znaczącą na ogólne położenie Armii „Poznań”, ani Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. Polski żołnierz udowodnił wówczas to, że z Niemcami można było skutecznie walczyć i w sprzyjających okolicznościach przenieść nawet działania na ich terytorium, a przy zaangażowaniu odpowiednio dużych sił pokusić się o uzyskanie większych sukcesów.

Zakończenie.

Przypominam o tym wydarzeniu nie tylko w kontekście zaistniałych wydarzeń historycznych. ale by przypomnieć niektórym naszym przeciwnikom, którzy chełpią się w Moskwie, iż ich czołgi w trzy dni mogą znaleźć się w Warszawie. A ja dodam nieskromnie, że nasze Leopardy i Amerykańskie Abramsy nie potrzebują dni, ale tylko godzin by ujrzeć zabudowania Kaliningradu.

KOMENTARZE

 • 1!
  Za kradzież tekstu.
 • @kula Lis 68 17:38:45
  Za obrażanie i kłamstwa masz u mnie bana.

  https://www.salon24.pl/u/dziennikarstwoobywatelskie/720263,szok-i-niedowierzanie-wojsko-polskie-uderza-na-iii-rzesze
 • @kula Lis 68 17:38:45
  Kłamco :
  https://www.wykop.pl/link/3263709/szok-i-niedowierzanie-wojsko-polskie-uderza-na-iii-rzesze/
 • @ Autor
  "A ja dodam nieskromnie, że nasze Leopardy i Amerykańskie Abramsy nie potrzebują dni, ale tylko godzin by ujrzeć zabudowania Kaliningradu."

  Tezeuszu, i co potem?

  Oczywiście 1* za pisanie debilizmów.
 • Synku te "nasze" za 1 ojro Leopardy
  Nie nadają się do walki poniżej minus 10 mrozu! Zresztą by się toczyły to połowa z nich jest częściami zamiennymi. Po drugie my mamy po 2-4 pociski p.panc. na czołg, i to te nie przebijające ruskich pancerzy(do 950mm). Po trzecie my nie produkujemy prochu bazowego synku. A Abramsy to nawet nie przekroczą granicy Przesmyku Suwalskiego, bo będą zniszczone. Według zachodu pierwsze miejsce w czołgach ma rosyjska Armata, drugie Leclerc, trzecie nowy Leopard, Abrams jest czwarty. No i Rosjanie mówili żartem, jak ich zaprosimy to na defiladę w Warszawie mogą być w 24 godziny, nie w 3 dni. W trzy dni to jak zechcą mogą zająć całą Upainę, lecz po co im bankrut do żywienia i utrzymania. Wschodnia jeszcze w tym roku będzie ponownie w Rosji jak Krym, przy akceptacji USA/Trumpa, który już sprzedaż sprzętu wojskowego i broni na Upainę wstrzymał. Czyli dogadał się z Putinem.
 • @Jasiek 17:47:02
  Mam prawo do swoich ocen i je przedstawiłem gdybym napisał i Rosyjskie czołgi zaoraną Warszawę wył byś z radości ? Nie na moim blogu.
 • @kula Lis 68 17:51:08
  Dziadku skąd ta wiedza z wykopalisk ? Podaj źródło wiarygodne !
 • @kula Lis 68 17:51:08
  Czytaj i się dokształć.
  https://www.salon24.pl/u/dziennikarstwoobywatelskie/862361,czy-rosja-boi-sie-leopardow-polska-posiada-najlepsze-czolgi-swiata
 • @Tezeusz 17:52:02
  "Mam prawo do swoich ocen..."

  Ale nie masz prawa narażać innych Polaków na niebezpieczeństwo insynuując takie debilizmy jak atak na FR.
  Ty natomiast jako osoba prywatna możesz kupić z podobnymi sobie na spółkę czołg i jechać nawet na Władywostok, ale zamiast godła Polski użyj na czołgu swojego awataru. I jaaazdaaaa!!!! ;-DDDD
 • @Tezeusz 17:53:15
  Napisałeś do mnie cytat :
  "Miernoto i złodzieju
  od: kula Lis 68
  data: 2019-09-01 17:59:41
  czyichś tekstów pod wieloma nickami, ja szczam na ciebie ciepłym moczem i pisanie u ciebie jak i paru tu na Neonie. Zrozum to gówniarzu dziennikarzu obywatelski a raczej ubowatelski straszący mnie rok temu policją. Chuj z tobą i tobie podobnymi na Neonie. Będę ci dopierdalał ostro u Huskego, mego kolegi. U niego mnie nie ruszysz, za krótki i za tępy do mnie jesteś, przepoczwarzony forumowy śmieciu. .."

  Kultura wyszła z ciebie. BRAWO !!!!!
 • @Tezeusz 17:52:02
  "...gdybym napisał i Rosyjskie czołgi zaoraną Warszawę wył byś z radości ?"

  1. Cieszyłem się jak wyjeżdżały z Polski.
  2. Popracuj nad składnią, bo masz trudności z pisaniem po polsku.
  3. O czym to może świadczyć? ;-)
 • @Tezeusz 18:05:46
  uzupełniam
  TERAZ WIESZ ZA CO MASZ BANA !!
 • @Jasiek 18:05:52
  A ty nad treściami wiedza by sie przydała .
 • @Jasiek 18:11:01
  ???? To jest komentarz dotyczący zamieszczonego materiału o Wrześniu 1939 r i kto tutaj jest trollem ?
 • @Jasiek 18:15:44
  Nie..... Tobie ?. Przestań ! zmień ton nie nadymaj się tak bardzo. nie chcesz czytać moich tekstów nie pasuje nikt ciebie nie zaprasza na siłę. Uspokój się ,wyluzuj.
 • @Tezeusz 18:18:36
  "Nie..... Tobie ?."

  Przecież widać, że nie tylko mi ;-DDD
 • @Jasiek 18:20:03
  Wycieczki osobiste na pocztę wewnętrzną poproszę tutaj będę takie kasować. Takka jest decyzja Admina.
 • @Tezeusz 18:22:09
  "Wycieczki osobiste..."

  A kto pytaniem insynuował moją radość z rosyjskich czołgów w Warszawie?
 • Prośba do adwersarzy
  Komentarze o treści nie związane z zamieszczonym materiałem mające charakter osobisty itp. proszę kierować na pocztę wewnętrzną. Decyzja Admina.
 • @Jasiek 18:05:52
  Jasiek... Wyluzuj bo nie warto.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:26:44
  Dziękuję !
 • @Tezeusz 18:28:10
  "Dziękuję !"

  Za "wyluzuj", czy za "bo nie warto" ? ;-)
 • @kula Lis 68 17:51:08
  Nowej generacji pocisk p.panc do Leosia to koszt 4.5 tys.Euro.Będąc w Berlinie,na ZDF oglądałem reportaż poświęcony czołgom Leopard a także ich uzbrojeniu i amunicji jakiej używają?
 • @Jwu 18:37:03
  Leopardy.będące na wyposażeniu WP posiadają przy sobie oraz na ZN i magazynach wystarczającą ilość amunicji.Logistyka uporała się z tym problemem ponad rok temu.
 • @Jasiek 18:35:42
  Jedno i drugie :))
 • @Jwu 18:37:03
  https://www.defence24.pl/zmodernizowana-amunicja-dla-polskich-leopardow
 • @Tezeusz 18:39:27
  Dodatkowo
  https://www.defence24.pl/zmodernizowana-amunicja-dla-polskich-leopardow
 • @Tezeusz 19:04:47
  "Dodatkowo"

  Dodatkowo? Dodatkowo to ci napiszę, że taką amunicją to sobie możemy postrzelać do budynków i umocnień, bo do czołgów to już kiepsko.
  Dobrej amunicji przeciwpancernej do L. nie będzie bo szkopy nam na to nigdy nie pozwolą. Mogą mieć to też dogadane także z Rosją.
  Także te linki to możesz "dodatkowo" wkleić na onet ;-)

  Ponadto szkopy w każdym momencie znają położenie naszych L. Zgadnij jak?
  O częściach, dostawach, produkcji komponentów to już nawet szkoda wspominać.
 • @Jasiek 19:22:43
  Podaj wiarygodne źródło
 • @Tezeusz 20:16:27
  Możemy kupować czołgi i samoloty ...od rosjan
  Mają świetne czołgi T 4 Armata i super samolot SU57 ...są tak fenomenalne że.....
  nie będą ich produkować bo..... za dobre so
  8-))))))
 • @Tezeusz 20:16:27
  "Podaj wiarygodne źródło"

  Sam je podałeś. Napisali coś o amunicji przeciwpancernej dla Leopardów w zalinkowanych przez ciebie art.? A może taka do czołgów nie jest potrzebna?

  A może potrzebujesz wiarygodnego info, że szkopy nie dali nam najnowszych czołgów? Że nie produkujemy do nich nic poza mało znaczącą amunicją?
  O reszcie mówił Hoga z Ad Arma po wizycie w Łabędach.
 • @Husky 20:26:55
  A z USA będzie offset ;-(
 • @Husky 20:26:55
  I "konkurencyjna" cena zakupu ;-DDD
 • @Husky 20:26:55
  I pozwolą nam spłacać 447...
 • @Jasiek 20:31:42
  Jutro nowy materiał o :
  https://www.salon24.pl/u/dziennikarstwoobywatelskie/728178,zdradzeni-o-swicie
 • @Jasiek 20:29:03
  Bedzie
 • @Jasiek 20:31:42
  nawet 448
 • @Husky 20:46:42
  Chcesz to płać. I możesz się nawet z tego cieszyć. Nie napiszę jak kto.
 • @Husky 20:46:10
  Przypominam, że już "trochę" czekamy ....
 • @Jasiek 20:51:43
  To dalej czekaj i.....spadaj
 • @Husky 21:08:33
  "To dalej czekaj i.....spadaj"

  O! który to już raz brakuje argumentu? ;-))))
  A poza tym to ja już wcale nie czekam.
  Trzeba być skończonym debilem, żeby uważać USA za sojusznika i jeszcze chcieć robić z nimi interesy.

  Ps.

  Wzajemnie ;-)
 • @ Autor, Husky
  "Szok i niedowierzanie..."

  oraz:

  "A ja dodam nieskromnie, że nasze Leopardy i Amerykańskie Abramsy..."

  oraz:

  "Zdradzeni o świcie."


  Jesienią 1938 ambasador II RP w Waszyngtonie Jerzy Potocki napisał tajny raport do Becka z rozmowy z Williamem Bullitt'em (ambasador USA w Moskwie i w Paryżu), z której to dowiedział się, że kwestią nie jest to czy wojna wybuchnie, ale kwestią jest to, co należy zrobić, żeby zaczęła się od ataku na Europę Środkową.....

  Zdradzeni... jesienią?
  Szok i niedowierzanie?

  11 minuta i 45 sekunda:

  https://www.youtube.com/watch?v=Tov9gjlmzgE

  Tylko uprzejmie proszę nie kasować komentarza ;-)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:26:44
  A Husky znów napisał mi "spadaj" ;-DDDD
 • @Tezeusz, Husky
  W moim komentarzu z 22:11:36 chodziło mi o Józefa Becka - ministra spraw zagranicznych II RP.
 • autor
  Każda walka jest do wygrania jeśli dysponuje się odpowiednią przewagą sił i środków (najlepiej powyżej x3, optimum powyżej x5), jeśli jeszcze ma się przewagę zaskoczenia to sukces jest pewny. Chociaż nie zawsze, bo niektóre jednostki WaffenSS potrafiły sprostać w obronie ośmiokrotnie silniejszym siłom sowieckim ...
  W sprawie kontrowersyjnych ostatnich zdań notatki chciałbym zadać następujące pytanie , bezczelne zresztą " Gdzie ostatnio wychwalana przez autora armia USA odniosła jakieś zwycięstwo ? Bo z tego co wiem to nawet od hodowców kóz w Afganistanie w d.pę dostają. Dziwne to jest o tyle że armia USA jest przeznaczona do terroryzowania małych, słabych państw przy czym najważniejszym czynnikiem rażenia wydaje się być kwota wydawana na zbrojenia. Przypomina to sytuację z przełomu lat '30 i '40 kiedy Francja próbowała przerazić Niemców kwotą wydaną na budowę swoich umocnień obronnych. Tylko że Hitler w obliczu tego oczywistego blefu odważył się powiedzieć "sprawdzam" ... i pewnie gdyby mu sodówa nie uderzyła do głowy w drugiej połowie 1941 roku to wygrał by tę wojnę.
 • @Drab61 22:24:18
  Sowieci od 1939 do 1950 roku mirdowali Polaków i za to ich tak.uwielbiasz. Agresorów morderców,gwałcicieli i całe to czerwone bydło mordujące Żołnierzy Wyklętych. Gratulacje
 • @Tezeusz 08:08:30
  W ruskich lbach nie istnialo pojecie II Wojny Swiatowej, lecz tylko "Wielka Wojna Ojczyzniana", ktora rozpoczela sie 22 czerwca 1941, atakiem Hitlera na Stalina. Spytajcie przecietnego kacapa, od robotnika do profesora, nie wiedza nic o 1-wszym ani o 17-tym wrzesnia 1939. Beda piepszyc, ze Stalin przewidzial atak Hitlera i 1939 postanowil wyzwolic kraje nadbaltyckie i wschodnia Polske, zeby ich uwolnic od krwiopijczej burzuazji i kulakow, ktorzy wspolpracowali z Hitlerem. Sam osobiscie slyszalem takie wypowiedzi z ust 'akademikow' sovieckich w czasach ZSRR. Bylem wtedy zszokowany, ale ponoc do dzisiaj bardzo niewiele zmienily sie podreczniki historii w Rosji ...
 • @Tezeusz 09:17:48
  Czasy CCCP a współczesna Rosja to różne epoki. A żołnierzy wyklętych mordowali ci sami co strzelali w Katyniu, Putin w 2010 r. przyciśnięty przez jakąś głupawą polską dziennikarkę o mało co nie powiedział głośni i wyraźnie jaka to nacja. Są tacy co nadal twierdzą że to byli Rosjanie. Owszem, Rosjanie też tam byli, leżą w podobnych dołach co Polacy tyle że w sąsiednich alejkach, jest ich nawet kilkakrotnie więcej ... a rzeczywiści sprawcy ? jak nie pomarli to wyjechali na przełomie lat '80 i '90 , o szczegóły pytaj Dziewulskiego ...
 • @Tezeusz 09:17:48
  A spytaj Czecha. Dla niego wojna zaczęła sie w 1938. A niepodległościowego suwerenistę Austriackiego? 1 września tyczy nas i Francji z Wielką Brytanią oraz jeszcze kilku państwa. Dla Belgów początek wojny to 1940. I dlaczego używasz ukraińskiego określenia Rosjan? To może muwic o korzeniach, ale też o ideowym wpływie.
 • @Tezeusz 09:17:48
  Mało masz do czynienia z Rosjanami. Oj mało. Tam są takie spory ideowe, o którym syjonistom i atlantystom znad Wisły nawet się nie śniło. Potężny pluralizm. A za czasów sowieckich różne rzeczy trza było głosić. Poczytaj zresztą prace naukowe Lecha Kaczyńskiego. Tzw. socjalizm realny pełną "gębą".Też głosił to co musiał.A u nas system był dużo łagodniejszy niż u Sowietów.
 • @Drab61 22:34:00
  Niestety Petelickiego już spytać nie można. A też coś wiedział w tym temacie.
 • @Wican 08:55:22
  No i przede wszystkim składnia.
 • Autor
  "A ja dodam nieskromnie, że nasze Leopardy i Amerykańskie Abramsy nie potrzebują dni, ale tylko godzin by ujrzeć zabudowania Kaliningradu"

  _ leopardy sa niemieckie, a abramsy amerykańskie

  - jaki cel strategiczny osiągnęlibysmy czołgmi w Królewcu????

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY